Allt fler människor utvandrar nu från Hongkong till England i protest mot Kinas auktoritära styre över kolonin. I Myanmar och Indien fortsätter protesterna, liksom i Ryssland, medan motståndet i Belarus för tillfället tagit en paus. I Spanien pågår massiva kravaller mot stat och kungahus. Det är inte precis högkonjuktur för diktaturer just nu.
Den speciella spridningen av viruset som drabbade USA är chockerande men inte förvånande. /…/Amerikansk ”demokrati” handlar om koncentrationen av rikedom och makt med katastrofala konsekvenser för det allmännas bästa. /…/ Det högsta priset för hälsan betalas av fattiga färgade människor som har dött i oproportionerlig omfattning (Counterpunch).
Nu blir ytterligare en sverigedemokrat utesluten ur sitt parti. Det är John Ryberg, som tidigare var gruppledare för partiet i Torsby. Anledningen ska vara att han inte följt stadgarna, drivit sin egen politik utan att ha den förankrad i partiet. Tidigare har till exempel en SD-ledamot i Torsby lämnat politiken efter att ha delat en bild på facebook med texten: ”Christer Pettersson, var är du nu när Sverige behöver dig?” (svt).
Konsten: Graydon Parrish:Young Woman Looking to Her Right, 2010.
***
Citatet: ”Omvandlingen av den svenska skogen från friska ekosystem till trädplantage och industriella bestånd är inget mindre än en internationell skandal” (AB).