Iran föreslår att det kan utveckla kärnvapen i ny eskalering. En iransk tjänsteman säger att amerikanska sanktioner kan tvinga Iran att återkalla sitt löfte om att inte utveckla kärnvapen. Nya underrättelser antyder att Iran är två år från att producera kärnvapen (New York Times). En direkt orsak är att Trump drog sig ur avtalet. Israel har också oavbrutet hotat Iran med kärnvapen varför man behöver kunna försvara sig.
S: Omvandla den gamla stationen till ett allaktivitetshus. Det gamla stationshuset Lunds Södra borde bli ett Allaktivitetshus. Det föreslår Socialdemokraterna i en motion (SDS). Ja det vore på tiden – 1969 hade Lund landets första Allaktivitetshus på Västra Mårtensgatan. Kommunalråden, (s) och (m), kallade in polis. Nästa var Kiliansgatan, där kyrkan kallade in polis; dessa hus varade bara några dagar. Kulturmejeriet 1985 var en etappseger men inte ett Allaktivitetshus i egentlig mening. 2008 rev myndigheterna Allaktivitetshuset Smultronstället efter tre lyckliga veckor. 2015-2019 fanns ett användarstyrt Allaktivitetshus på Väster i egen regi. Behovet finns kvar! Och det ska vara kommunalt och användarstyrt. Stenkrossen har visat att det nu finns en förståelse för konceptet. Det föreslagna huset är visserligen litet och inte centralt beläget, men det är utmärkt att (s) nu ändrat inställning och att initiativet kommer från kommunen. Kanske kan 50 års kamp nu få ett lyckligt slut. Det går om man inte ger sig!
Ville inte ha något Allaktivitetshus i Lund 1969-2009. fr.v.: H. Ingemansson (m), N. Gustavsson (s), M. Helmfrid (m), J-C Sand, fastighetschef.
***
Ett annat omstritt tomt hus i Lund som inte fått någon lösning och under tiden hotas av förfall är Gamla Observatoriet i Stadsparken. Det utlystes en förslagstävling – och så hände ingenting. Det överlägsna förslaget är att byggnaden görs till ett tibetanskt-buddhistiskt tempel, då det saknas möjligheter för den gruppen att utöva sin religion i Lund. Och det skulle bli mycket vackert, det kan jag lova. För övrigt anser jag att passagen Bytaregången skall öppnas och hållas öppen permanent. Om Lundaborna själva får välja!
***
De olika vaccinationsfaserna i Skåne.
Konsten: S. Jacobson: Oh, Happy Day! Opp 2010.
***
Citatet: ”Tomma hus är allas hus!” — Lunds Allaktivister.
***