Över 120 miljoner människor i USA kämpar för att tillgodose sina mest grundläggande behov. Pandemin har lett till att ytterligare åtta miljoner hamnat i fattigdom det senaste året. Ännu värre är det att de fattiga i USA ofta får skulden för sina egna kriser, där lagstiftare och till och med leverantörer av tjänster anför klandervärt beteende eller okunnighet som orsak till individuell fattigdom (Jacobin Magazine).
Det vore enkelt att avskaffa fattigdomen och infria ”den amerikanska drömmen”. Men kapitalet behöver de fattiga som billig arbetskraft och hotbild för medelklassen. Detta är vad borgerligheten också i Sverige längtar efter.
Efter nedstängningen av Swebbtv – Åkesson (SD) kräver att regeringen agerar (ETC). De övriga högerextrema sajterna stänger själva ner – vilket de gör helt rätt i. Synd att det inte är permanent. https://www.etc.se/kultur-noje/efter-nedstangningen-av-swebbtv-akesson-sd-kraver-att-regeringen-agerar
Konsten: 2021. Bättre lycka nästa år!
***
Citatet: ”Anarkism är bättre än ingen regeringsform alls.” — Livet.se 2014.
***