YPG International: Luke Rutter Rojava-martyr video.
LAS-avtalet är klart. Saltsjöbadsavtalet 1938 var en katastrof för arbetarna och det nya avtalet är det också och innebär heller ingen som helst balans mellan parterna. Arbetsgivarna och Annie Lööf jublar, men det gör inte LO. Löfven säger inte så mycket överhuvudtaget. Vi får se vad Nooshi har att komma med, hon har ännu inte kommenterat.
Utredningen om polischefen: Polisen lägger locket på. Polisledningen i region Syd uttalar sig inte om utredningen som pågår mot Helsingborgs polischef Sven Holgersson. Men man uttalar sitt förtroende för honom (HD). Alltså uttalar man sig och föregriper därmed utredningen. Typiskt – när det gäller de egna kollegerna så går kårandan före laglydigheten.
DN påstår att läsarna inte behöver betala året ut. Men vissa artiklar är fortfarande låsta, med uppmaningen att ”du behöver uppgradera ditt konto”. Är inte detta vilseledande marknadsföring? Jo. Lås upp alla artiklar, alltid! Förbättra tillgängligheten så kommer läsarna. På nätet skall all information vara fri!
Konsten: Kamrat Jesus.
Citatet: ”Även om några få böcker har hävdat att Jesus aldrig funnits, är bevisen för att han gjorde det övertygande för de allra flesta forskare, vare sig de är kristna eller icke-kristna.” —Marcus Borg, professor i religion och kultur vid Oregon State University.
***
I övrigt anser jag att Brand även i fortsättningen ska vara en anarkistisk tidning.
***