”Precis som planeten verkar ha fått ett andrum just nu har vi också blivit erbjudna en möjlighet till introspektion” skriver BBC. Kloka ord. Vi kan inte fortsätta som vanligt efter krisen när vi insett hur sammantvinnat allt liv är – också med vårt eget agerande.
Finansvärlden måste också, framförallt, komma till denna insikt. Frivilligt eller med yttre åtgärder. Men vi har inte råd med att denna omställning misslyckas. Om det ekonomiska systemet visar sig oförbätterligt – som det gjort hittills – måste vi implementera ett helt nytt i dess ställe och den chansen har vi nu.
Den kommer kanske aldrig tillbaka och detta är vår ödesfråga.
Sudan förbjuder könsstympning av flickor, en tvåtusenårigt sedvänja. I västvärlden – återstår ett förbud mot den lika gamla könsstympningen på pojkar.
På den revolutionära infoportalen gatorna.info dyker man just nu i KB:s tidningsarkiv som gjorts digitalt tillgängligt. Spridda uppgifter om Mikhail Bakunins besök i Sverige 1863 diskuteras. Läs min artikel om Bakunins flykt från Sibirien! Där finns fler detaljer: https://anarchyisorder.wordpress.com/2011/12/25/bakunins-flykt-fran-sibirien-1861/
Konsten: S. Jacobson: Mikhail Bakunin.
***
Citatet: ”Om alla styr finns inga styrda och därmed ingen Stat”. — Mikhail Bakunin (1814-1876). Fler citat finns på ”Radikala citat”: https://anarchyisorder.wordpress.com/2015/06/25/citat-om-anarkism-och-frihet/
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Ska bara för ordningens skull påpeka att gatorna.info är en portal där jag postat en del av mina blogginlägg på sistone, artikeln om Bakunin och KB:s tidningsarkiv kommer från detgladatjugotalet.se
GillaGilla
OK. Keep up!<3
GillaGilla