”Here’s what we have to say to all of America’s men and women falling in the grips of hatred and white supremacy: Come back. It’s not too late. You have neighbors and loved ones waiting, holding space for you. And we will love you back.”
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) August 6, 2019.
Revolutionär Pride 2019 – Vår historia kräver handling!
Samtidigt som Stockholm Pride dränks i olika företags varor målade i regnbågsfärger och politiker som viftar prideflaggor halvglatt framför kameror organiserades Revolutionär Pride för det fjärde året i rad i Stockholm. Revolutionär Pride är ett revolutionärt socialistiskt alternativ till Stockholm Pride för HBTQ+ människor, av HBTQ+ människor. Som alla tidigare år så medverkade vi i SUF Stockholm under Revolutionär Pride och hjälptes åt med att se till att det blev lika mycket av en succé som tidigare år.
— SUF Stockholm.
Länk: https://suf.cc/2019/08/revolutionar-pride-2019-historia-kraver-handling/
Nazismen i Värmdö kommun. Redan 2008 avslöjade polisen en nazistisk vapenarsenal och sprängmedel hos dåvarande NMR-medlemmar från Värmdö. Sedan dess har den militanta nazistgruppen försökt göra Värmdö kommun till ett nazistiskt fäste (Aktuellt Fokus).
Tiggarna i Eskilstuna – där tiggeriförbud införts – överlistar nu polisen genom att börja sälja bär. ☺
Konsten. S. Jacobson: Oyster/Pearl/Man in the Moon. Opd 2019.
***
Citatet: ”Nordisk Ungdoms nedläggning visar återigen att vad som verkligen fungerar är att se till att det är både jobbigt och tråkigt att vara nazist”. — Flamman..
***
Uppdateringar: Radikala Citat, Eremiter och 300+ SD-skandaler har fyllts på.
***