22/5 var det demonstrationer världen över med uppskattningsvis 3,5 miljoner deltagare. Protesterna riktades mot världens största GMO-företag Monsanto som hotar att förstöra ländernas egna, småskaliga, självständiga matproduktion. I Indien tar en bonde i halvtimmen livet av sig för att familjen svälter till följd av skulder till Monsanto. Här i Skåne genmanipulerar Monsanto just nu våra sockerbetor. Vem släppte in dom? Och vem kastar ut dom?
Sverige: Två böcker om högerextremism.
Patrik Svensson recenserar två böcker om högerextrem rasism, Helene Lööws uppdaterande ”Nazismen i Sverige” som får godkänt, och Anna-Lena Lodenius’ ”Vi säger vad ni tänker” om SD som underkänns med råge. ”Man kan tänka sig att en rätt stor grupp borgerliga politiker och väljare som i tysthet velat närma sig Sverigedemokraterna och deras problemformuleringar – om inte annat så av rent makthungriga skäl – kommer att välkomna den här boken med jubel och blåsorkester.För den som ser högerextremismen som ett reellt hot såväl mot individer som mot samhället i stort är den dock ett skämt. Ett obehagligt sådant”, skriver Patrik i Sydsvenskan och den som läst bägge böckerna kan bara instämma.
I debatten om ojämlikheten menar debattörerna att för att förändra systemet måste man kompensera de människor som stängs ute. Nu senast lanserade organisationen Rättviseförmedlingen en ”rättviseräknare”. Syftet är att ta fram statistik över hur många utländskt klingande namn som syns i samhällsdebatten (unt.se).
Malmö/Lund: Akut bostadsbrist för unga i Skåne.
I Malmö och Lund vill 19 800 ha en egen bostad men saknar det idag. Det är 5 600 fler än för två år sedan. 17 procent bor hemma hos sina föräldrar. Av dem skulle 85 procent vilja flytta hemifrån om de hade råd. Det visar en färsk rapport som bygger på intervjuer gjorda av undersökningsföretaget SKOP på uppdrag av Hyresgästföreningen. ”Sedan Hyresgästföreningens senaste mätning 2013 har färre unga vuxna en egen bostad samtidigt som allt fler vill ha det. Bland de som har en bostad bor många mindre än tidigare samtidigt som fler betalar mer”, säger Jonas Hagetoft, utredare på Hyresgästföreningen, som idag presenterat rapporten på Moriskan i Malmö Folkets Park (mynewsdesk.com).
Konsten: Antirasistisk konst.
Peter Swartling visar antirasistisk konst (mynewsdesk.com).
Actionkomedin Kung Fury visas i kväll 22.15 på Tv2.